Japonia – czy warto jechać?

Droga z Asakusy na lotnisko Haneda minęła mi bezproblemowo – po dwóch tygodniach korzystanie z Japońskich pociągów nie sprawia mi już większych problemów. Szwendam się po lotnisku, wydaje ostatnie jeny na drobiazgi dla najbliższych i zastanawiam się, czy mi się w ogóle ten wyjazd podobał…

I dochodzę do wniosku, że nie ma jednej szczególnej rzeczy, która mi się najbardziej podobała. Japonia  jest fascynująca, bo jest mieszanką wielu wrażeń. Wielowiekowa kultura istniejąca obok nowoczesności. Tradycyjna kuchnia, która zachowuje swoją specyfikę, przyjmując jednocześnie wpływy kuchni z całego świata. Obsesyjna czystość i jednocześnie wizualna kakofonia reklam, szyldów i kabli. Gejsze i lolitki. Zen i kawaii. Te przeciwstawne elementy współgrają ze sobą w przedziwnej harmonii – i właśnie to jest dla mnie najbardziej fascynujące.

Japonia jest też idealnym miejscem do podróżowania  w pojedynkę, a zwłaszcza dla kobiet podróżujących solo. Potwierdziło się wszystko, o czym czytałam – jest bezpiecznie, wszystko działa jak należy, ludzie są niesamowicie mili i pomocni, a jednocześnie nie narzucają się, więc jeśli chce się po prostu pobyć samym ze swoimi myślami, nie ma chyba lepszego miejsca na ziemi. No, oczywiście poza jakimiś pustelniami w bezludnych ostępach, ale to już inny typ podróżowania…

Robi mi się smutno, że już opuszczam to miejsce, czuję niedosyt… Bardzo chciałaby tu jeszcze kiedyś wrócić…

A tutaj jeszcze kilka nieartystycznych fotek, które trochę oddają klimat lotu do Monachium. Mój kochany mąż zafundował mi upgrade do economy plus, więc podróż upłynęła mi bardzo komfortowo (i tym razem na szczęście bez podpitych i wydzierających się rodaków)

 

I na koniec jeszcze moje ulubione zdjęcie z tego  powrotnego lotu – przepiękny wschód słońca. Lecieliśmy na zachód, więc ten widok  towarzyszył nam przez kilka godzin, a ja czułam się jak Mały Książę na swojej planecie (który tylko przesuwał krzesełko, żeby oglądać wschód lub zachód słońca wiele razy w ciągu dnia).

Lot z Tokio do Monachium - piękny wschód słońca towarzyszył nam przez kilka godzin

Lot z Tokio do Monachium – piękny wschód słońca towarzyszył nam przez kilka godzin

Dodaj komentarz

Kochany Czytelniku, daj znać, jeśli podobało Ci się to, co przeczytałeś / przeczytałaś - będzie mi miło! Masz jakieś pytania, czy uwagi - wal śmiało i prosto z mostu!